Ploučnice - půjčovna lodí

Jediné, co na Ploučnici opravdu platí a co vás zaručeně posune vpřed je spolupráce, láska a pohoda.

Pokud si chcete vyzkoušet sjetí řeky Ploučnice můžete si lodě vypůjčit u VOKOTUR. Kancelář sídlí ve Stráži pod Ralskem. Výdej materiálu probíhá přímo u řeky Ploučnice, která Stráží pod Ralskem protéká. Pokud tedy pojedete Ploučnici, není potřeba lodě nikam převážet. VOKOTUR zajistí i svoz Vás a lodí zpět a Vám tak stačí pouze se nalodit. 

Kontakt

Zdeněk Týkal
ul. Pionýrů 167
471 27 Stráž pod Ralskem

tel. 603 457 651
email 603 457 651
web www.vokotur.cz
Ploučnice bývala oblíbenou řekou vodáků, později došlo k devastaci okolí horního toku uranovými doly a střední tok byl nepřístupný ve vojenském prostoru Ralsko. Podle vodáckého průvodce z roku 1978 bylo v letech obsazení území sovětským vojskem po roce 1968 zakázáno vystupovat na břeh v úseku 15 km od Borečku po Brennou. O povolení průjezdu bylo třeba požádat MNV Mimoň tři týdny před plánovanou plavbou. Dnes je Ploučnice řekou, která láká tichem, přírodou a romantikou. Sjížděný úsek měří 90 km.

Obtížnost se udává ZW C na horním a středním toku a WW I na dolním, ale vzhledem k různým překážkám je nutno počítat s o něco větší náročností. Ploučnice se obvykle splouvá od Stráže pod Ralskem, od hráze přehrady Horka. Je třeba, aby na tamním vodočtu bylo alespoň 20 cm, jinak je třeba v prvním úseku za nižšího stavu vody občas lodě popostrčit přes mělčiny. Hned po osmi kilometrech nás čeká největší atrakce — Průrva Ploučnice Až do Mimoně řeka meandruje bez větších překvapení. Potom už začíná opravdová divočina. Členité meandry, stromy padlé přes řeku a místa, kde se řeka dělí do mnoha ramen dělají plavbu nezapomenutelnou. Víkendové splutí je možné ukončit u mostu v Brenné, Heřmaničkách nebo Žizníkově. K projetí celého toku je třeba 3 - 4 dnů. Z Benešova nad Ploučnicí do Děčína lze splout za 3 - 4 hodiny.

Úsek pod Českou Lípou je těžší a sjízdný pouze za vyššího stavu vody. V Benešově musí být na vodočtu alespoň 90 cm vody. Nachází se zde množství jezů, které jsou za normálního stavu nesjízdné a za vyššího nebezpečné.